O PROJEKCIE

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej. Jego misją jest promowanie tych artystów, którzy w twórczy sposób interpretują kulturę tradycyjną, ludową łącząc efekty swoich inspiracji ze współczesną instrumentalistyką oraz różnorodnością dzisiejszych stylów muzycznych.

Natchnienie z muzyki ludowej czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie, których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety na ich wizji promowania kultury negatywne piętno odcisnęły historia i polityka. Współczesna polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal jest więziona w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL, odległych od szerokorozumianych korzeni. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci. Mechanizmy wykorzystania kultury ludowej do propagowania ideologii stalinizmu i socjalizmu doskonale uchwycił uznany i nagradzany na festiwalach film „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, zrealizowany w 2018 roku.

Szczęśliwie w Polsce od kilkunastu lat narasta tendencja powrotu do źródeł i odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed owej powojennej deformacji. Powstałe grupy swoistych „archeologów muzyki tradycyjnej” przejmują od dawnych mistrzów muzyczny warsztat i repertuar, przywracając to dziedzictwo polskiej kulturze. Dlatego Hybryda Kultur Festiwal otwiera się także na tych twórców, chcąc zestawić surową tradycję ze współczesną jej interpretacją.

Jednak brak jest miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. I tę właśnie niszę zapełnić ma Hybryda Kultur Festiwal. Podczas realizacji kolejnych edycji festiwalu będziemy wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej.

Hybryda Kultur Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy z miastem Mrągowo. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik NiepodległościHybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców.

EDYCJE

hkf 2024 intro

V EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

31.07.2024 g. 18, DK Gołdap (Kino Kultura)

hkf 2024

IV EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

30.07.2023 g. 18, DK Gołdap (Kino Kultura)

3hybrydakultur

III EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

30.07.2022 g. 18, DK Gołdap (Kino Kultura)

2hybrydakultur

II EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

13.07.2019 g. 19:30, Amfiteatr Mrągowo

1hybrydakultur

I EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

03.08.2018 g. 19, Amfiteatr Mrągowo