31.07.2024
godz. 18
Dom Kultury w Gołdapi (Kino Kultura)
Wejściówki: DK Gołdap
Dostępne w dn. 22-26, 29-31.07 oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura. Ilość miejsc limitowana.
WYKONAWCY
OLA TURKIEWICZ
Prowadzenie, dyrektor artystyczny festiwalu.
Liderka zespołu Projekt Arboretum
Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka i wokalistka. Urodzona w Polsce, od 1993 r. przebywała w Kanadzie, gdzie ukończyła studia na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim w Humber College. Początkiem artystycznej kariery Oli Turkiewicz był jej autorski spektakl „Misterium” (1994 r.). Założycielka i solistka kanadyjskiego zespołu jazzowego – Up Front. Twórca cyklu koncertów jazzowych „A little bit of Jazz” realizowanych w Kanadzie i w Polsce (2001-2008). Inicjatorka i organizatorka Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Zaduszek Jazzowych w Toronto. Od 2008 r. tworzy w Polsce. Jest współtwórcą, wykonawcą i dyrektorem muzycznym realizowanego od 2009 r. Koncertu Niepodległości. Od 2013 r. realizuje autorskie wydarzenie Projekt Arboretum. Projekt odnosi się do dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego, bazując na XIX-wiecznych zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych muzyków ludowych sprzed ponad 60 lat. W 2018 r. zainaugurowała kolejny projekt Hybryda Kultur Festiwal. Łącznie zrealizowała blisko 50 edycji tych projektów, prezentując je także w Australii, Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i na Łotwie. W 2018 r. stworzyła suitę instrumentalną „Orphée” inspirowaną XVI-wiecznym „Ballet Royal de la Nuit”, powstałym na cześć króla Francji Ludwika XIV. Powstały do tej muzyki balet, w wykonaniu tancerzy z Australii, zatytułowany „Text Messages from the Universe” prezentowany był na licznych festiwalach międzynarodowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w kategorii „BEST MUSIC” na Buddha International Film Festival w Pune w Indiach. Twórca muzyki do australijskiego thrillera „Bloodshot heart” w reż. Parisha Malfitano. W 2021 roku skomponowała muzykę do spektaklu baletowego “Triumph Satyrów Leśnych”.
Duet Betley | Cicha
Duet tworzą Patrycja Betley i Karolina Cicha
Duet tworzą Patrycja Betley i Karolina Cicha – dwie ważne postaci polskiej sceny etnicznej. To dwie indywidualności sceniczne – dwa muzyczne światy. Łączą je pasja współbrzmienia różnych odcieni ludzkiego głosu i instrumentów perkusyjnych i pasja wyrażania najgłębszych emocji poprzez etniczną energię, znana z występów formacji Cicha & Spółka ale też z projektów, które artystki współtworzyły osobno.
Patrycja Betley to charyzmatyczna multiperkusjonistka, kompozytorka, muzykoterapeutka. Myśląc o muzyce i kreując ją na instrumentach rytmicznych, podąża za melodią. Od zawsze fascynowało ją łączenie instrumentów perkusyjnych świata z tradycyjnym klasycznym zestawem perkusyjnym, a także z instrumentami elektronicznymi czy syntezatorami. Artystka współtworzy czołowe polskie składy muzyki World.
Karolina Cicha wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Jej płyty „TANY” oraz „SAD” były nominowane do Fryderyka w kategorii Muzyka Korzeni. W 2015 roku Cicha znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Wraz ze SPÓŁKĄ zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.
Projekt Arboretum
Jubileuszowa X edycja pt. „Łek”
Projekt Arboretum to interdyscyplinarny spektakl słowo-muzyczny inspirowany muzyką, kulturą i tradycjami dawnej Rzeczypospolitej. Projekt odtwarza i twórczo interpretuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe polskiej wsi, prezentując jego wyjątkowy charakter w konfrontacji z muzyką współczesną. Zafascynowani dorobkiem znakomitych etnografów i językoznawców, m.in. Oskara Kolberga, Wojciecha Kętrzyńskiego, Witolda Doroszewskiego, twórcy Projektu Arboretum od lat prowadzą muzyczną wędrówkę po ziemiach dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. Interpretują tradycję kolejnych krain i miast – Mrągowa, Ostródy, Gołdapi, a w szerszej perspektywie, Jaćwieży, Warmii, Mazur, Suwalszczyzny i Kurpiów.
Inspiracją jubileuszowego, X Projektu Arboretum pt. „Łek” jest kultura, etnografia i tradycja Ziemi Ełckiej. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat pieśni, legend i zwyczajów Mazur Garbatych. W pozornie proste ludowe nuty, wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące miniony świat i życie codzienne dawnych mieszkańców Mazur. W programie wystąpią: Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew), której towarzyszyć będzie zespół jazzowych i etnicznych muzyków sesyjnych w składzie: Marek Tarnowski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Patrycja Betley (instrumenty perkusyjne, flety, handpan) i Damian Szajkowski – perkusja oraz gościnnie – muzyk z Australii i wirtuoz muzyki World, Piotr Nowotnik (lira korowa, duduk, flet). Etniczno-bajkową narrację Projektu Arboretum poprowadzi w aktor Rober Czebotar. Scenariusz i reżyseria – Jacek „Wiejski” Górski.
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL
Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych.
Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci.
Od kilkunastu lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. Hybryda Kultur Festiwal będzie wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej. Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.
Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców oraz Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.
Ilość miejsc jest limitowana. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Domu Kultury w Gołdapi w dn. 22-26, 29-31 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi.
ORGANIZATORZY
DOFINANSOWANIE
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
PATRONI MEDIALNI